Полскиот претседател Анджеј Дуда: Проектилот што падна врз Полска „веројатно бил користен од украинската воздушна одбрана“

t

Полскиот претседател Анджеј Дуда рече дека проектилот што паднал врз неговата земја „веројатно бил користен од украинската воздушна одбрана“.

Зборувајќи за новинарите, Дуда рече дека Полска сè уште ја анализира можноста за активирање на постапката на член 4 на НАТО, но се чини дека можеби нема да биде неопходно да се користи мерката. Тој рече дека нема индикации дека ракетната експлозија во Полска во која загинаа две лица е „намерен напад“, опишувајќи ја како најверојатно несреќа.

Претходно, американскиот претседател Џо Бајден исто така рече дека е „неверојатно“ Русија да ја истрела ракетата, но додаде: „Ќе видиме“.
FacebookTwitterCopy Link

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По десет години затвор во Шпанија, водачот…

Вечерва после 20:00 часот на белградскиот аеродром…

(Видео) ХОРОР во Приштина: Бремена жена изрешетана…

Бремена жена на возраст од околу 35…

Христијаните веќе не се мнозинство во Англија…

Англија и Велс повеќе не се мнозински…

Ковачевски: Штајнмајер го цитираше Конески – Има…

Политиката што ја спроведуваме ги брани интересите…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…