Полскиот претседател Анджеј Дуда: Проектилот што падна врз Полска „веројатно бил користен од украинската воздушна одбрана“

t

Полскиот претседател Анджеј Дуда рече дека проектилот што паднал врз неговата земја „веројатно бил користен од украинската воздушна одбрана“.

Зборувајќи за новинарите, Дуда рече дека Полска сè уште ја анализира можноста за активирање на постапката на член 4 на НАТО, но се чини дека можеби нема да биде неопходно да се користи мерката. Тој рече дека нема индикации дека ракетната експлозија во Полска во која загинаа две лица е „намерен напад“, опишувајќи ја како најверојатно несреќа.

Претходно, американскиот претседател Џо Бајден исто така рече дека е „неверојатно“ Русија да ја истрела ракетата, но додаде: „Ќе видиме“.
FacebookTwitterCopy Link

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски ги подбра властите: Неспособни сте, корумпирани…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Разорениот земјотресот…

ТРАГЕДИЈА ВО КАНАДА: Автобус удри во градинка,…

Градски автобус денеска удри во градинка во…

Зеленски: Велика Британија им помага на „украинските…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Лондон…

СЗО испраќа стручни тимови и авиони со…

Светската здравствена организација испраќа стручни тимови и…

Имал потекло од Тетово: Блажевиќ двапати за…

Легендарниот хрватски тренер, Мирослав Блажевиќ, кој почина…