Полски дипломат: Русија стои позади мигрантската криза во Европа

t

„Некој им помагага на илјадниците мигранти од Африка да пристигнат во Лампедуза, Италија“, изјави заменик министерот за надворешни работи на Полска, Аркадиус Муларчик.

Полскиот дипломат сугерира дека последното зголемување на мигранти во Лампедуза, Италија е дел од хибриднта војна на Русија против Европа направена за да ја намали поддршката од ЕУ за Украина.

Некој им помага на илјадници луѓе да маршираат илјадници километри од Нигерија и централна Африка до бреговите на Европа, тој некој мора да има интерес од дестабилизација на Европа, а тоа не е никој друг освен Русија, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

Зеленски е задоволен: Се бориме со втората…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека војната со Русија…

Османи: Дискусиите за исклучување на Русија од…

Дискусиите за исклучување на Русија од ОБСЕ…

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на…

Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ…

Русија ја презема контролата над големиот аеродром…

Претседателскиот декрет ги префрли акциите на Аеродромот…