Објавено на:

Полјански за воената операција на Русија: Можеме и побрзо, ама сакаме да ги спасиме животите на цивилите

t

Полјански за специјалната операција: Може да биде побрзо, но сакаме да ги спасиме животите на војниците и цивилите.

За време на извршувањето на задачите на специјалната операција во Украина, Русија ги штити животите на војниците и цивилите, изјави за медиумите првиот заменик постојан претставник на Русија во Обединетите нации Дмитриј Полјански.

Тој посочи дека резултатите од специјалната операција се јасно наведени и тие се спроведуваат на начин да се спасат животите на војниците и населението.

„Како што постојано изјавија рускиот претседател Владимир Путин и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, специјалната операција може да се изврши побрзо, но ќе предизвика поголеми човечки загуби. Ова е она што сакаме да го избегнеме“, рече дипломатот.

Полјански нагласи дека целите на операцијата се исполнуваат и дека тоа се демилитаризација и денацификација на Украина, како и обезбедување мир и стабилност во Донбас, кој веќе осум години се соочува со украинско гранатирање, кое постојано предизвикува цивилни жртви.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…