Објавено на:

Полјански кон Њујорк Тајмс: Азовците се предадоа без услови! Тешко е да се пренесе така?

t

Милитантите на националистичкиот баталјон Азов (против чии членови беше отворена кривична постапка во Руската Федерација) се предадоа безусловно, напиша на својот Твитер Дмитриј Полјански, првиот заменик претставник на Руската Федерација во ОН, поправајќи ги авторите на Новиот публикација на Њујорк Тајмс.


Така тој ја коментираше објавата на „Њујорк тајмс“ на Твитер, во која се тврди дека „Украина ја завршила својата „борбена мисија“ во Мариупол“ и дека борците се евакуираат, „што укажува на крајот на битката во фабриката за челик“.„Не знаев дека има толку многу начини да се пренесе едноставна порака на англиски: Азовските нацисти се предадоа безусловно“, коментира Полјански.


Претходно во вторникот, портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков изјави дека 265 милитанти, меѓу кои 51 тешко ранет, го оставиле оружјето во Азовстал за еден ден. Сите оние на кои им е потребна медицинска помош се испратени на лекување во болницата Новоазовск во ДПР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Тешко него ако го фатат –…

Министерството за земјоделство на Дагестан сними „патриотски…

Русија откри каде ги “смести” заробените Азовци…

Главните бранители од челичарницата Азовстал кои војуваа…

Дефинитивно е новиот “Азовстал”: На територијата на…

До илјада украински националисти се наоѓаат на…

(Видео) 16 годишна боксерка од Украина го…

Украински спортист го развиори знамето на нацистичкиот…

(Видео) Ексклузивни снимки: Како се “ловеа” Азовците…

Уникатна борбена снимка од ловот на „Азов“:…