Поради недостиг на масло, Германија ќе го тргне помфритот од сите менија

t

Бидејќи цената на маслото за јадење скокна, некои германски ресторани ги отстрануваат популарните класични јадења од своето мени. Така на пример раководството од пиварницата „Гафел ам Дом“ во Келн го тргна помфритот од своето мени. „Тоа е точно“, рече извршниот директор Ервин От во вторникот.
Неколку медиуми претходно објавија дека на 1 април наместо помфрит Поради недостиг на масло, Германија ќе го тргне помфритот од сите менија”

Поради украинската криза, во Германија граѓаните ги празнат полиците со сончогледово масло во продавниците, а првите угостители го вадат помфритот од менито поради недостиг на масло и високи цени.

Бидејќи Украина е значаен производител на сончогледово масло и масло од репка, земја од која Германија ги увезува овие производи, Германците стравуваат дека наскоро ќе мора да се откажат од помфрит.

Првите угостители, како Фреди Базел од Дармштат, го избришаа помфритот од менито.

Тој за дневниот весник „Билд“ изјави дека има проблеми со маслото за јадење, а сончогледовото масло поскапело.

Балер во јануари платил 90 евра центри за литар масло од репка, а денес чини и до четири евра за литар.

Тоа, вели тој, е прескапо и неминовно би било драстично да се зголеми цената на помфритот.

Цените на нафтата во германските супермаркети скокнаа за 29 отсто.

Нема проблеми со снабдувањето со нафта во супермаркетите во соседна Австрија.

Австрија нуди масло од репка и сончогледово масло, но угостителите користеле многу поевтино украинско масло, кое сега го заменува домашното масло.

Австриските власти посочуваат дека снабдувањето со нафта е обезбедено и дека граѓаните не мора да складираат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Без коментар – Медведев: Русија има право…

Русија ќе користи нуклеарно оружје во случај…

Врие и во Албанија: Опозицијата обвини дека…

Партијата на поранешниот албански претседател Илир Мета,…

Северн тек бил мета на саботажа со…

Ситуацијата е напната: има остар пад на…

УКИМ пред штрајк: Дури и косовските професори…

Под просекот на државното ниво е платата…

Целосно ќе се затвори “Северен тек 2”?…

Причината за падот на притисокот во гасоводот…