Објавено на:

Поразително: Во Укрaина загинаa 500 деца

t

Набљудувачката мисија на Обединети нации за човекови права соопшти дека од почетокот на руската инвазија загинале 9.000 цивили, од кои 500 деца.

ОН стравуваат дека бројот на жртвите би можел да биде многу поголем.

Денеска одбележуваме уште една страшна пресвртница во војната, која продолжува да нанесува страшни жртви врз украинските цивили, посочи заменик-шефот на Мисијата на ОН во Украина, Ноел Калхун

Набљудувачката мисија на ОН за човекови права, што е во Украина од 2014 година, соопшти и дека минатата година убиени се трипати повеќе цивили во споредба со претходните осум години судири во источна Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…