Објавено на:

Поранешен британски дипломат: ЕУ се санкционираше самата себе – Нема план за замена на руските енергенси

t

Со санкционирањето на Русија без план за замена на гориво, Европската унија можеби си наштети повеќе на себе отколку на Москва во обидот да ја казни Русија поради нејзината инвазија на Украина, изјави поранешниот британски дипломат Аластер Крук за RT.

Економскиот напад на НАТО врз Русија ги подели светските сили на „две посебни сфери“, објасни Крук во саботата во емисијата „Going Underground“ на RT. Тој тврди дека со целосно одвојување на цената на стоките од американскиот долар, санкциите кон Русија во суштина го динамитираа кредибилитетот на системот на фиат валути, а Брисел направи погрешен потег брзајќи да ја нападне Русија со санкции без да наведе резервен извор. на гориво.


„На многу начини, Европа не ја санкционираше Русија, таа самата се санкционираше“, рече Крук, посочувајќи дека конфликтот во Украина во суштина се плаќа со 100 милијарди американски долари од фондовите на ЕУ кои претходно беа испратени во Москва за да плати гориво, а Западноевропејците „не можат да добијат гас од кое било друго место што ќе го замени рускиот гас“. Прекинувајќи се без да нареди резервна копија, континентот потпиша свој смртен налог, бидејќи граѓаните ќе имаат тешко време да преживеат под двоцифрена инфлација без критичните (сега санкционирани) производи како ѓубриво и одредени видови храна, продолжи тој. .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи: Македонскиот јазик станува еден од 25-те…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Протести во Грузија по недобивањето кандидатски статус…

Неколку десетици илјади луѓе се собраа вечерва…

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Oсмани: Забрзано се работи на нов француски…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…