Поранешен бугарски МВР: Бугарија направи решителен чекор кон објавување војна на Русија

t

Бугарскиот министер за одбрана Димитр Стојанов направи решителен чекор кон објавување војна на Русија, изјави Румен Петков, поранешен министер за внатрешни работи и лидер на партијата Алтернатива за бугарска преродба.

„Министерот за одбрана направи решителен чекор кон објавување војна на Русија. Списокот со оружје и муниција, божиќен подарок за Украина, беше готов. И е таен… . Нашето општество нема да знае со што ќе „помогнеме“ во убивањето Руси.
Народното собрание ќе го ратификува договорот меѓу Бугарија и Украина. Списокот ќе остане доверлив. Иако украинскиот амбасадор пред 6 месеци покажа список што ќе ни земат.
Досега од нашиот републички буџет дадовме речиси милијарда лева хуманитарна помош. И САД 0 центи – сè е на кредит.
Злобно, жално и антибугарско.
Веројатно во чест на 145 години од ослободувањето на Бугарија.“, напиша Петков на социјалните мрежи коментирајќи ја веста за списокот со оружје што Бугарија планираше да и го предаде на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Ковачевски најостро го осудува каменувањето на македонскиот…

Премиерот Димитар Ковачевски преку објава на Фејсбук…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…

Левица бара МНР да го осуди нападот…

„Вчера Македонците во Бугарија повторно беа жртва…