Објавено на:

Поранешен НБА шампион со Лејкерс тргна да ја брани Украина

t

Некогашниот украински репрезентативец Станислав Слава Медведенко им се придружи на бројни спортисти и јавни личности од својата земја во борбата за одбрана на Украина.

„Војната е време да отворите нешто ново во себе. Можете ли да замислите? Само седите на контролна точка и гледате голема ракета како лета над вас. Ова е како во кино, а ми се чини дека Русите се повеќе разбираат дека не можат да го пробијат нашиот систем на противвоздушна одбрана.


Чувствувам дека морам да останам во Украина и да ѝ помогнам на нашата земја, нашиот народ. Мораме да бидеме силни“, вели Медведенко.

Медведенко на 21-годишна возраст замина во Лејкерс и во првите две сезони ги освои титулите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русите го окупираја Северодонецк, објави градоначалникот

Руските сили сега го контролираат Северодонецк во…

Руските трупи во Лисичанск: Се водат улични…

Руските и проруските сили влегле во Лисичанск…

Кличко од Али Екпрес: Му се јавувал…

Според портпаролката на Гифи, Лиза Фрихс, првите…

Украинска армија: „Масовно“ бомбардирање од Белорусија врз…

Северниот пограничен регион на Украина Чернигов беше…

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…