Објавено на:

Украински ГШ: Украинските сили принудени да се повлечат од центарот на Северодоњецк

t

Украинските сили беа принудени да се повлечат од центарот на Северодоњецк, соопшти денеска Генералштабот на украинската армија.

„Непријателот со помош на артилерија изврши напад во Северодоњецк, постигна делумен успех и ги принуди нашите единици да се повлечат од центарот на градот. Борбите продолжуваат“, се наведува во соопштението на украинските вооружени сили.

Гувернерот на Луганската област, Сергеј Хајдај, исто така ја потврди информацијата.

„Уличните борби продолжуваат … Русите продолжуваат да го уништуваат градот“, пишува Хајдај на Фејсбук.

Според Хајдај, руските сили ја бомбардираат хемиската фабрика „Азот“, каде се кријат цивили, како и пречистителни станици во Северодоњецк.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

(Видео) Меѓуетнички односи на ниво: Иссвиркан македонскиот…

Вчера вечер на Плоштадот "Скендербег" во Скопје…

(Видео) Протестите продолжуваат: Земјоделците во Холандија ги…

Земјоделците во Холандија прскаат ѓубриво и сено…

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…