Објавено на:

Поранешниот бразилски претседател со остри критики кон Западот: Зеленски е одговорен за конфликтот колку и Путин

t

Зеленски „е исто одговорен за конфликтот како и Путин“ вели поранешниот бразилски претседател Лула.

Фаворитот за бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва остро го критикуваше западниот наратив за украинската криза како поедноставен, тврдејќи дека Владимир Зеленски е подеднакво виновен што не разговарал прво за членството во НАТО/ЕУ.

Поранешниот претседател рече дека фанфарите околу Зеленски го натерале да мисли дека тој е „црешата на тортата“ откако доби „стоечки овации од сите парламентарци“, а притоа се насочи кон ефектот на санкциите.

„Аргентина, Боливија исто така ќе мора да платат. Вие не го казнувате Путин. Вие казнувате многу различни земји, го казнувате човештвото“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…

(Видео) Се додека сте живи постои силен…

По враќањето од фронтот на југот на…

Зеленски со тајни наредби од Западот: Еве…

Економските штети што овие европски земји ги…