Објавено на:

Поранешниот лидер на Лабуристичката партија во Британија: Сите воени сојузи, вклучувајќи го и НАТО треба да се распаднат

t

Џереми Корбин, член на Претставничкиот дом на британскиот парламент, смета дека воените сојузи како НАТО треба да се распуштат за да се обезбеди мир и безбедност на планетата.

Поранешниот лидер на британската Лабуристичка партија изјави за „Тајмс радио“ дека би сакал да го види светот во кој започнува конечното распаѓање на сите воени сојузи.

„Прашањето треба да биде кој е најдобриот начин да се донесе мир во иднина? Дали е тоа преку воспоставување повеќе сојузи, дополнително зајакнување на армијата? Или е крај на војната во Украина и другите актуелни конфликти во кои исто така умираат голем број луѓе“, праша Корбин, пренесува Срна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Унгарија не ја пушта Шведска во НАТО

Унгарија ќе го одложи приемот на Шведска…

Во иста држава живееме? Каевски вели со…

Со зачленувањето во НАТО заокруживме една од…

Левица со дрвја и камења по НАТО:…

Политичката партија Левица одново удри по НАТО,…

Се чека уште Турција да пресече: Унгарскиот…

Унгарскиот парламент на состанокот во понеделникот гласаше…

Македонија утре одбележува три години од членството…

Утре во касарната „Илинден“ во Скопје со…