Објавено на:

Поранешниот претседател се спаси од смрт: Зошто авионот на Трамп мораше да изведе принудно слетување ?

t

Политико денеска објави дека авионот на поранешниот претседател Доналд Трамп бил принуден принудно да слета откако излегол од донаторската прослава на Републиканската партија во Њу Орлеанс за време на викендот.


Авионот на Трамп полетал за Мар-а-Лаго и бил во воздух некаде помеѓу 20 и 30 минути кога откажал еден од моторите. Пилотот потоа се вратил на аеродромот.


Комуникацијата помеѓу контролата на летање и пилотот Трамп забележала дека има проблем од „вонредна природа“, се вели во извештајот, цитирајќи некој информиран за снимката.


Авионот на Трамп претходно седеше неискористен со години. Извештајот на CNN од 2021 година го опиша како некогаш славна позадина на неговите предизборни собири. Но, откако тој беше исфрлен од канцеларија, беше сместен на рампата во округот Оринџ, Њујорк северно од Менхетен, а некои претпоставуваат дека никогаш повеќе нема да лета.

„На едниот мотор му недостигаат делови. Другиот е обвиткан во пластика. Трошоците за да се поправат и да се лета може да достигне до високите шест цифри, цена со која Трамп се чини дека не се справува во моментов. “, изјави Си-Ен-Ен. „Иако сегашната состојба на неговите финансии не е јавна, пандемијата „Ковид-19“ зеде данок врз угостителската индустрија дом на толку многу од неговите бизниси.


Првиот лет полета од Њујорк Стјуарт (SWF) во 12:25 часот по средноевропско време во понеделник, 1 ноември 2021 година, упатувајќи се кон Chennault International (CWF). Беше во воздух околу „два часа кога се чинеше дека направи непланирано застанување“, објави SimpleFlying.com.

„Додека леталото минуваше низ Нешвил на југ, нагло се сврте кон север и почна да се движи наоколу за да се упати кон Нешвил Интернационал (БНА)“, се вели во извештајот.

Снимките од контролата на летање од тој инцидент забележаа: „Изгледа дека имаме итен случај“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во авион за Германија мора да носите…

Патниците кои летаат кон и од Германија…

Страшно: Се запали авион со 113 патници…

На аеродромот во Чонгкинг, Кина, се случи…

ЕУ ги укинува маските во авионите и…

Маските за лице повеќе нема да мора…

Еди Рама бил „исфрлен“од авион од германската…

Албанскиот премиер Еди Рама имал инцидент на…

(Видео) Драма на аеродром во Костарика: Авионот…

Авион на DHL се урна на меѓународниот…