Поранешниот уредник на Телма се разбуди во мрачна дистопија: Па правото на самоопределување се усвои пред 70 години

t

Се чувствувам како лик од некоја мрачна дистопија. Станувам наутро и катадневно сум бомбардиран со информации дека наводно бил зачуван македонскиот јазик без фусноти.

Абе луѓе дискутираме за права освоени пред 70 години на светско ниво. Па во Африка, тогаш се случи деколонизацијата и им признаа право на нациите на самоопределување. Во 2022 среде Европа чиј слоган е diversity ќе преставуваме како не знам каков успех ако некој има право да зборува и пишува на мајчин јазик, и да преведува документи од друг на македонски јазик ?!?

За такви елементарни работи како правото на нациите за постоење и самоопределување треба да ги славиме како преговарачки успех и дострел? Под секаква чест ми е да кажам што мислам за тоа што и е овозможено на Бугарија со изјава да каже дека не признава македонски јазик и дека го смета за дијалект на бугарскиот ! Тоа е ретрограден шовинизам од 19 век, и треба да и служи на чест на ЕУ и на нејзините вредности со кои се коперчи, пишува на Фејсбук, Атанас Криовски поранешен уредник на телевизија Телма.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…