Објавено на:

Портпаролот на Зеленски стравува: Русите се повлекуваат од Киев за да нападнат на исток

t

Портпаролот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Сергеј Никифоров, денеска повтори дека руските војници го напуштиле регионот на Киев и рече дека Москва ги повлекува своите сили во Белорусија, како и дека се подготвува за нова офанзива во источна Украина.

– Тие се повлекуваат од север и ги концентрираат своите напори да нападнат на исток, да ја опколат нашата војска во Донбас, изјави портпаролот Никифоров за Би-Би-Си.

Претходно Никифоров изјави дека властите во Украина пронашле нешто што „изгледа на воени злосторства“, вклучително и тела на цивили и масовни гробници, по повлекувањето на Русите од областа каде што се воделе борбите.

Тој за Би-Би-Си изјави дека сцените откриени на делумно окупираните територии, како што е градот Буча, се „навистина тешки да се опишат“. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…