Објавено на:

Портпаролот на кинеското МНР удри по НАТО: Нели немаше да се ширите ни “милиметар” на исток? Вака изгледа неширењето во реалноста

t

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи објави мапа на ширењето на НАТО кон исток на Твитер, навестувајќи ја склоноста на алијансата да ги прекрши ветувањата кои биле дадени од Горбачов и Џејмс Бекер во Москва во 1990 година.

„Ветувањето дека НАТО нема да се прошири“ ниту милиметар на исток „изгледа вака во реалноста“, потсети тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

(Видео) НАТО во кое Македонија членува ни…

НАТО во кое Македонија членува не го…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Поминат првиот филтер: Парламентарна комисија од Турција…

Комисијата за надворешни работи при турскиот Парламент…