Објавено на:

Португалскиот премиер: Дебата за кандидатурата на Украина во ЕУ може да создаде поделба

t

Португалскиот премиер, Антонио Кошта денеска предупреди дека дебатата за кандидатурата на Украина за членство во Европската унија може да создаде внатрешни поделби и „лажни очекувања“.

„Најдобрата поддршка што Европската унија може да ѝ ја даде на Украина е да го зачува нејзиното единство“, рече Коста, пренесува Си-Ен-Ен.

Тој најави дека неговиот фокус на следниот Европски совет ќе биде да добие јасна посветеност за поддршка и изградба на долгорочна платформа за закрепнување на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

(Фото) Уапсена Украинка: За пари помагала воено…

Вработена во градскиот совет во Лавов е…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

Маричиќ: Целта на Македонија е да биде…

Евроинтеграцијата не зависи само од нас и…