Објавено на:

Последни резултати: Со обработени над 95% од податоците Борисов е во водство – Трета на листата е “Преродба” на Костадинов

t

Со обработени 95,89% од гласачкиот материјал во регионалните комисии, во 49. Народно собрание влегоа 6 партии и коалиции – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, „Преродба“, ДПС, БСП и ИТН. Ова го покажуваат податоците на веб-страницата на ЦИК за 11 часот на 3 април.

ГЕРБ-СДС води со 26,51% (642.032 гласа). Коалицијата ПП-ДБ во моментов е втора со 24,90% (603.154 гласови).

„Преродба“ на Костадин Костадинов продолжува да го зазема третото место со 14,38% (348.252 гласа), што е за околу 1,4% повеќе од ДПС – 12,95% (313.657 гласови). Петти е БСП – 8,97%, „Има таков народ“ се и дел од парламентот со 4,16%.

„Бугарски подем“ и „Левица” тие засега остануваат надвор од следното Народно собрание.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петков се налути: Не може македонските служби…

Поранешниот бугарски премиер Кирил Петков се налути…

Најантимакедонската партија во Бугарија протестира против НАТО…

Бугарската полиција денеска се судри со приврзаниците…

Бугарија продолжува да се наоружува: Ќе купуваат…

Владата на соседна Бугарија ја одобри набавката…

По примерот на Македонија и Бугарија го…

По Македонија и Бугарија одлучи да го…

(Фото) Бугарскиот провокатор Виктор Стојанов им се…

Бугарскиот провокатор Виктор Стојанов им се заканува…