После полноќ поскапува бензинот-литар бензин над 100 денари?!

t

Цената на суровата нафта го достигна врвот веднаш на почетокот на руските напади кон Украина.

Моментално барел нафта за испорака во јули се продава по околу 120 долари што е највисоко од март. Тоа значи дека ќе се зголеми цената и на малопродажните места на горивата.

Во однос на минатиот понеделник кога беа формирани актуелните цени, барел нафта е поскап за речи си 8 долари. Без значајни промени во курсот на доларот и денарот можно е од утре да имаме литар гориво кое ќе чини и над 100 денари. Во моментов бензините се продаваат за 97 односно 95 денари по литар, а дизелот чини 85 денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија веќе нема да истражува нафта кај…

Руската компанија „Новатек“ планира да се повлече…

Падна цената на нафтата на светските берзи:…

Цените на нафтата од утрово паѓаат. На…

Нов пад на цените на нафтата на…

Цените на нафтата паднаа денеска на меѓународните…

Цената на нафтата падна под 100 долари…

Цените на нафтата благо пораснаа во средата…

Падна цената на нафтата на светските берзи:…

Цените на нафтата паднаа на 99 долари…