Објавено на:

После прекинот на снабдување со струја, Финскиот претседател планира да разговара со Путин

t

Финскиот претседател Саули Ниинисто наводно планира да му се јави на својот руски колега Владимир Путин за да разговара за променетата безбедносна ситуација во регионот сега кога лидерите во Хелсинки одлучија да се приклучат на НАТО.

Ниинисто го коментираше неговиот планиран контакт со Путин во интервју за шведската новинска агенција ТТ во петокот, еден ден по објавувањето на изјавата дека Финска „мора да поднесе барање за членство во НАТО без одлагање“.

Кремљ соопшти дека пристапувањето на Финска во НАТО би било закана за Русија и дека ширењето на воениот блок на исток предводено од САД ја поткопува безбедноста во регионот.

„Јас не сум човек кој едноставно се лизга зад аголот“, рече Ниинисто за неговите напори да разговара за ова прашање со Путин. „Ќе му се јавам и ќе му кажам дека ситуацијата е променета, како што и двајцата знаеме“.


Финска дели копнена граница од 1.340 километри (832 милји) со Русија и водеше војна со Советскиот Сојуз во 1939 година. Пред пандемијата „Ковид-19“, Ниинисто и Путин обично се среќаваа лично двапати годишно. Финскиот лидер отпатува во Москва на средба со Путин минатиот октомври, а двајцата разговараа телефонски во март, кога Ниинисто изрази загриженост за руската инвазија на Украина две недели по почетокот на воената офанзива против Киев.

Финска ја задржа својата воена неутралност од крајот на Втората светска војна, а Финците историски се спротивставија на влезот во НАТО. Јавното мислење драматично се промени откако руските сили влегоа во Украина на 24 февруари. Анкетата на медиумот YLE покажа дека рекордно високите 62% од Финците се за членство во НАТО. Шведска, која има историја на воена неутралност датира од пред повеќе од два века, исто така размислува да се приклучи на блокот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макрон ги потпиша протоколите за влез на…

Францускиот претседател Емануел Макрон ги потпиша протоколите…

НАТО ги обедини опозицијата и власта: Со…

Собранието денеска на 82. седница со 103…

Ќе има ли кворум? По вчерашниот “амин”…

Собранието денес со почеток во 12 часот,…

Власта и опозицијата заеднички го поддржаа членството…

На собраниската Комисија за надворешна политика денеска…

Ердоган се закани: Нема компромис со членството…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека…