Објавено на:

После Финска, Романија и Полска и Белорусија сега спроведува воени вежби!

t

Белорусија започна ненадејни воени вежби со цел да се провери борбената готовност на нејзините сили. Министерството за одбрана на земјата го објави соопштението на својот канал Телеграм во средата, нагласувајќи дека вежбата не е насочена против ниту една нација.

Според соопштението, целта на вежбите е да се процени подготвеноста на војниците да одговорат на „кризни ситуации“ на брз начин. Војниците вклучени во вежбата ќе мора да оперираат во непознати области во „брзо променливо опкружување“.

Обемот на вежбите постепено ќе се зголемува, што ќе му овозможи на Минск да ги провери своите воени способности и против „заканите на земјата така и во воздухот“, истакна Министерството. Згора на тоа, посебен акцент ќе биде ставен на материјалната поддршка и логистика.

Во својата објава во Телеграма, белоруското Министерство за одбрана го опиша овој вид воена вежба како „еден од најефикасните начини за обука на војниците“, нагласувајќи во исто време дека вежбите „не претставуваат закана ниту за европската заедница воопшто, ниту за особено соседните земји“.

Во соопштението, сепак, се предупредуваат белоруските граѓани за можен сообраќаен метеж поради движењето на „значително количество воен хардвер“ и се бара од нив да бидат претпазливи.

Вежбите доаѓаат во време на тековната воена кампања на Русија против Украина, која влезе во трет месец.

Во вторникот, белоруските претседатели Александар Лукашенко телефонски разговараа со неговиот руски колега Владимир Путин, а меѓу темите беше и офанзивата во Украина.

Како еден од најблиските партнери на Русија, Белорусија им дозволи на руските сили да ја користат нејзината територија за да извршат напад врз северна Украина, вклучувајќи го и главниот град Киев, за време на раните фази на воената кампања кон крајот на февруари – почетокот на март. На тоа му претходеа големи заеднички воени вежби во кои учествуваа војници и од Белорусија и од Русија.

Иако ја поддржува одлуката на Москва, Минск, сепак, досега не се вклучи директно во конфликтот.

Оваа последна воена вежба во Белорусија, исто така, се совпадна со големите вежби организирани од соседите на земјата, Полска, Литванија и Летонија, кои започнаа претходно овој месец.

Варшава објави дека на маневрите Defender Europe 2022 ќе бидат распоредени трупи од над 20 нации, главно земји-членки на НАТО, во Полска. Вежбата „Брз одговор 2022“, пак, се одржува во Литванија и Летонија, со учество на полски војници, како и воени сили од Чешка, Германија и Холандија.

Според полското Министерство за одбрана, вежбите имаат за цел да ја зајакнат „безбедноста на источното крило на НАТО“, како и да го одвратат „потенцијалниот агресор“. Варшава, сепак, истакна дека вежбата „не била насочена против која било земја и не е поврзана со моменталната геополитичка ситуација во регионот“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Политико“ го прогласи Володимир Зеленски за главен…

Весникот „Политико“ го прогласи Володимир Зеленски за…

Скопјанец нападнат со нож кај Бит Пазар!

На 27.11.2023 во 07:35 часот во СВР…

Ченто: 6 години од најподмолната акција на…

Поминаа 6 години откога се започна со…

ОБЈАВЕНО ВИДЕО: Симнато црковното, а поставено албанското…

Скандалозен настан се случи денеска во тетово…

Боки 13 на слобода – доби прекин…

Осудениот Бојан Јовановски-Боки 13 е пуштен на…