Објавено на:

После 15 години Чавушоглу во посета на Израел

t

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу в среда ќе го посети Израел. Ова ќе биде прва посета на турски министер за надворешни работи во Израел во последните 15 години. Веќе некое време двете земји продолжуваат да ги обновуваат своите односи, потсетува Сабах.

Чавушоглу неодамна објави дека планира да го посети Израел на 25 мај за да се сретне со израелскиот колега Јаир Лапид. Чавушоглу планира да ги посети и палестинските територии, ден пред посетата на Израел.


Во последните недели Турција и Израел работеа на зајакнување на долгогодишните врски, а енергијата се појавува како потенцијална област за соработка.

Извор: МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Закани од Грција: Ќе го ракетираме Истанбул

Долго годишните спорови меѓу Турција и Грција…

Финскиот претседател се сомнева дека спорот на…

Финскиот претседател Саули Нинисто изјави дека се…

Фон дер Лајен: Турција денес е подалеку…

Најеклатантни примери се Турција и Словачка. И…

Им тргна на сите: Падна владата на…

Падна владата во Израел, петти избори во…

Ердоган му објави војна на тероризмот: И…

Турскиот и израелскиот претседател Таип Ердоган и…