Објавено на:

Потврдено: Украински војници ќе се обучуваат во Велика Британија

t

Џејмс Хепи, министерот за вооружени сили на Велика Британија, во вторникот потврди дека војската на земјата ќе обучува украински војници на британска територија. Неодреден број војници се очекува да пристигнат во „следните неколку дена“ за да научат како да управуваат со оклопни возила што Велика Британија вети дека ќе и ги достави на Украина во услови на тековен конфликт со Русија.

„Има 120 оклопни возила кои се во процес на подготовка“, изјави Хепи за радио LBC.


„И украинските војници кои ќе управуваат со нив ќе пристигнат во ОК во следните неколку дена за да научат како да возат и да командуваат со тие возила“.

Новата испорака на оружје за украинските власти ја вети Лондон минатата недела поради ненадејната посета на премиерот Борис Џонсон на Киев. Тој се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски, обиколувајќи го главниот град и вети натамошна „финансиска и воена помош, што е доказ за нашата посветеност на борбата на земјата против варварската кампања на Русија“, рече Џонсон.

Освен 120-те оклопни возила, пакетот вклучува и противвоздушни ракети Starstreak, 800 противтенковски проектили NLAW и „високотехнолошки оклопни муниции“, познати и како „самоубиствени дронови“. Пратката вклучува и противбродски проектили, потврди Хепи во вторникот во посебно интервју за Би-Би-Си.
„Има уште рамо лансирани противтенковски и противвоздушни ракети што ги испраќаме, како и прецизна муниција, и како што го слушнавте премиерот како рече викендот, ние исто така испраќаме и противбродска способност. ,” тој рече.

Лондон е меѓу најжестоките поддржувачи на властите во Киев во нивниот судир со Русија, при што двете земји уживаа силни воени врски долго пред да избие тековниот конфликт. Обединетото Кралство веќе испрати повеќе од 4.000 противтенковски проектили NLAW на Украина и му додели на Киев огромен пакет заем од 1,7 милијарди фунти (2,2 милијарди американски долари) во 2021 година за да ги зајакне своите поморски способности додека ги собира своите сојузници да ја зголемат воената помош за Украина. .

Британија, исто така, активно обучува украински воен персонал, водејќи ја таканаречената операција Орбитал од 2014 година. Околу 22.000 украински воен персонал беа обучени во рамките на проектот, но тој беше суспендиран во февруари по рускиот напад врз Украина.

Москва ја нападна својата соседна држава по неуспехот на Украина да ги спроведе условите од договорите од Минск потпишани во 2014 година и евентуалното признавање од страна на Русија на републиките Доњецк и Луганск во Донбас. Протоколот од Минск со посредство на Германија и Франција беше дизајниран да им даде на отцепените региони посебен статус во рамките на украинската држава.

Оттогаш Русија побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на воениот блок на НАТО предводен од САД. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана и ги негираше тврдењата дека планирала насилно повторно да ги заземе двете републики.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Слабее ли западната медиумска пропаганда? Американски медиуми:…

Њујорк тајмс интервјуираше речиси дваесет украински војници…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Нов „шамар“ за Џонсон: Конзервативците загубија на…

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон беше…

Русија: Британија бара помош за смртните казни…

Рускиот амбасадор во Лондон во вторникот изјави…