Објавено на:

Почина Лефтер Бошковски, еден од основоположниците на македонскиот модерен ракомет

t

Почина Лефтер Бошковски, еден од основоположниците на македонскиот модерен ракомет и поранешен тренер на РК Вардар.

Денеска во Скопје, во 81. година од животот, почина еден од основоположниците на модерниот македонски ракомет Лефтер Бошковски. Истакнат спортски работник, професор, тренер, селектор на македонската репрезентација. Беше тренер и на Вардар во првата деценија од постоењето на клубот.

Во својата богата тренерска кариера бил тренер на повеќе клубови во машка и женска конкуренција, и селектор на женската репрезентација на Македонија. Ќе остане запишан и како освојувач на првиот трофеј на премиерното издание на струшкиот турнир, како тренер на Вардар.

Почивај во мир..

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шампионот на Македонија подготовките ќе ги започне…

Освојувачот на шампионската титула од сега веќе…

(Фото) Арсовска на терен доцна вечерва: Продолжува…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, доцна…

Вардар и Пелистер на домашен терен ќе…

Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер ќе имаа…

Се најавуваат неколку силни финансиски инјекции –…

Поранешниот двократен европски ракометен првак Вардар ги…

Вардар со официјално соопштение по официјалното исфрлување…

ЕХФ вчера ја официјализираше својата одлука за…