Објавено на:

Почина поранешниот албански претседател Бујар Нишани

t

На 56- годишна возраст почина поранешниот албански претседател Бујар Нишани, кој  поради постковид компликации беше префрлен на лекување во Германија.

Според извори на весникот Тема, лекарите сугерирале еутаназија, како крајно решение, по што бил исклучен од апарати. Семејството на Нишани отпатувало за Германија за да даде согласност за тоа.


По инфекцијата со Ковид-19 тој беше хоспитализиран во Инфективната клиника во Тирана, но по влошената состојба на 23 април беше префрлен во Германија за поспецијализиран третман.

Нишани е роден на 29 септември 1966, а претседател на Албанија беше во периодот 24 јули 2012 до 24 јули 2017.

Во владите на демократите, чиј премиер беше Сали Бериша, беше министер за правда, како и министер за внатрешни работи.

По завршување на претседателскиот мандат се повлече од политичката сцена, за да се врати кон крајот на минатата година во крилото кое го предводи Бериша.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц: Западен Балкан може да му верува…

Германија ќе продолжи да ги поддржува земјите…

Албанскиот новинар Шабан Мурати: Белград има интерес…

Европските и балканските дипломатски кругови беа шокирани…

Македонија, Грција и Албанија конечно ќе се…

С. Македонија, Грција и Албанија конечно ја…

Рама: Можеби Путин е болен, но не…

Премиерот на Албанија Еди Рама денеска во…

(Видео) Рама повторно саркастичен: Поздрав од Источна…

„Поздрав од Источна Македонија“, им се обрати…