Почина поранешниот италијански претседател, Наполитано

t

Џорџо Наполитано, претседател на Италија во два мандати, почина денеска на 99-годишна возраст.
Наполитано почина во болница во Рим, а неговата здравствена состојба веќе извесно време беше критична, пренесува АНСА.


Роден е во Неапол на 25 јуни 1925 година, а дипломирал право на Универзитетот во Неапол во 1947 година.
Тој се приклучил на Комунистичката партија на Италија во 1945 година, а осум години подоцна за прв пат станал пратеник.
Тој стана дел од Демократската партија на левицата во 1991 година, а од 1996 до 1998 година беше министер за внатрешни работи во владата на Роман Проди.
За време на неговата долга политичка кариера, Џорџо Наполитано беше член на Европскиот парламент, како и претседател на Долниот дом на италијанскиот парламент.
Тој беше претседател на Италија од 2006 до 2015 година, кога поднесе оставка од таа функција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(5:2) Македонија поразена од Италија

Фудбалската репрезентација на Македонија не успеа до нов подвиг.…

(Видео) МАЕСТРО НАЦОСКИ! ДЕНЕС НАД МАКЕДОНИЈА СЕ…

Фудбласката селекција на Македонија ги продолжува настапите…

Можат ли „рисовите“ уште еднаш да ја…

Фудбалската репрезентација на Македонија ѝ гостува на Италија во претпоследното коло…

Рама гарантира дека со мигрантите нема можност…

 Албанскиот премиер Еди Рама продолжува да дава…

Рама: Договорот за прифатни центри за мигранти…

Албанскиот премиер Еди Рама, договорот за прифаќање…