Почина Џозефина Чаплин, ќерката на Чарли Чаплин

t

Џозефина Чаплин, актерката и ќерка на Чарли Чаплин, почина на 75-годишна возраст во Париз, соопшти нејзиното семејство.

Џозефина беше шестото од 11-те деца на легендата на ТВ екранот и третото од осумте што ги имаше со Уна О’Нил, актерката и ќерката на нобеловецот драматург Јуџин О’Нил.

Џозефина Чаплин е родена во Санта Моника, Калифорнија во март 1949 година. Таа глуми во политичкиот филм Бегство до сонцето, Џек Мевосек на германски јазик; За момчето од заливот, Кантербериските приказни…

Таа го направи своето прво појавување на екранот на тригодишна возраст, во Limelight, филм од 1952 година напишан, режиран и во кој глуми нејзиниот татко.

Жозефина Чаплин беше во брак двапати, со грчкиот бизнисмен Ники Систоварис и археологот Жан-Клод Гарден.

Во известувањето за нејзината смрт се наведува дека погребот ќе се одржи во Париз „во кругот на најтесното семејство“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ