Почнаа ckaндалите: Француски претседателски кандидат kaзнет за поттикнување расна омpaза пpoтив мигpанти

t

Францускиот претседателски кандидат од екстремната десница, Ерик Земур, е казнет со 10.000 евра поради поттикнување расна омраза. Земур е казнет за изјава во која младите мигранти ги нарекол убијци, крадци и силувачи.

Тужбата се заснова на забелешките кои ги кажал на десничарскиот канал „СиЊуз“ во 2020 година, а се однесува на мигрантите кои пристигнуваат како деца без придружба


Тие немаат причина да бидат тука, тие се крадци, тие се убијци, тие се силувачи, тоа е сè што прават, треба да бидат вратени назад – рекол Земур.

Ерик Земур, кој е поранешен политички коментатор, на претседателските избори во април ќе се трка со кандидатката на десницата Марин Ле Пен и конзервативната Валери Пекрес против актуелниот претседател на десниот центар Емануел Макрон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макрон нападнат за губењето оружје во Украина

Францускиот политичар Жофри Боле го обвини претседателот…

Кинескиот амбасадор во Франција: Ќе го вратиме…

Кинеско-тајванскиот спор не може да се спореди…

Францускиот политичар Филопо: Русија го „понижи“ Макрон…

Францускиот галистички политичар Флоријан Филипо објави дека…

Макрон е „сигурен“ за постигнување компромис во…

После Самитот францускиот претседател рече: „Франција знае…

Француско МНР: Москва прогласи француски дипломат за…

Москва го информирала францускиот амбасадор во Русија…