Почна кризата: Србија забранува извоз на брашно, пченка, масло и пченица

t

Србија од четврток го прекинува извозот на брашно, пченка, масло и пченица, најави претседателот на Србија, Александар Вучиќ.


Зборувајќи за состојбата со пченицата и пченката, Вучиќ рече дека чека да види дали Русија ќе го забрани извозот на тие две жита.


„Единствените места на кои имаме предност се пченицата и пченката“, рече тој.
Тој додаде дека од четврток повеќе нема да има извоз на брашно од Србија.
Вучиќ рече дека Србија ќе има доволно за себе и за регионот.


„Не заборавајте дека ова ја следи нашата круна, луѓе умираат, никој веќе не зборува за тоа, бидејќи целиот свет се руши покрај нас“, рече тој.
Вучиќ изјави дека светската економска криза е тешка, дека ЕУ се подготвува за рецесија и дека годинава се планира раст од 4 отсто.


„Трета година од рецесијата за ЕУ. Мислам дека не е реално нашиот раст да биде +4“, рече тој.
„Сите влегоа во некаква светска војна, никој повеќе не размислува за нивните интереси“, објасни тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ вети дека ќе го спроведе договорот?…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека…

Србија сепак ќе мора да прифати членство…

Специјалниот претставник на Европската унија (ЕУ) за…

Вучиќ ја зголемува социјалната помош за над…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави…

Вучиќ не верува дека Србија ќе стане…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не…

САД ја поздравуваат нормализацијата на односите меѓу…

 Портпаролката на Советот за национална безбедност на…