Објавено на:

ПОЧНУВА НОВАТА ВОЈНА? Турските вооружени сили зазедоа позиции во северна Сирија!

t

Турските вооружени сили зазедоа борбена позиција за да извршат операција во северна Сирија против милитантите на Курдистанската работничка партија (ПКК) забранета во земјата, американската војска извршила заеднички патроли со милитантите, пишува во вторникот весникот Сабах.


Претходно турскиот претседател Таип Ердоган изјави дека вооружените сили ќе започнат антитерористички операции на границите на земјата и наскоро ќе биде донесена одлука за ова прашање. Според медиумите, операциите ќе се одвиваат во четири региони на Сирија. За време на посетата на Анкара на 8 јуни, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров со турскиот колега разговараше за ситуацијата во Сирија. Ден претходно разговараа министрите за одбрана на двете земји Сергеј Шојгу и Хулуси Акар.

„Војна вест… Турските вооружени сили и Сириската национална армија зазедоа борбена позиција за операција против терористичките цели на ПКК/ЈПГ во северна Сирија. Исто така, има голема активност во урбаните центри Манбиџ и Тел Рифат “, пишува дописникот на изданието од местото на настанот.

Се прецизира дека милитантите на ПКК, вршејќи притисок врз цивилите кои живеат во градот, поставиле големи контролни пунктови на влезовите, излезите и на плоштадите во градот.


„Тие префрлија оружје и милитанти во Тел Рифат и Манбиџ од други окупирани области“, се наведува во изданието.


Весникот наведува дека додека на дневен ред била можна турска операција „против терористичките елементи во Сирија“, американските војници спровеле заеднички патроли со терористите на ЈПГ/ПКК.


„САД, кои обезбедија илјадници камиони оружје на терористичката организација, беа видени рака под рака со терористите. Меѓународната новинска агенција АФП претстави снимка од американски војници кои патролираат во селото Камишли, на три километри од турската граница, долж со терористите на ЈПГ“, додаде тој.


Присуството на турските сили во пограничната област на Сирија, кои таму вршат операции против курдските формации, Дамаск постојано го нарекува нелегално и ја повика Анкара да ги повлече своите трупи. Со поддршка на американската војска, курдско-арапските формации на Сириските демократски сили (SDF), кои се базирани на YPG, контролираат поголем дел од сириските провинции Ал-Хасака и Рака, како и некои населби во провинциите на Алепо и Деир ез-Зор. Конкретно, повеќето квартови во градовите Ал-Хасака и Камишли се под нивна контрола. Официјален Дамаск не признава автономна администрација во североисточна Сирија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Турција: Финска и Шведска не ги исполнија…

Шведска и Финска не го исполнија барањето…

САД со предупредување за Турција: Да не…

Соединетите Американски Држави ја предупредија Турција да…

Турција и Израел ги обновуваат дипломатските односи!

Турција одлучи да именува амбасадор во Израел…

Турција започна воена операција во Сирија! Сириските…

Турција започна воена операција во Сирија, конвојот…

Русите масовно купуваат имоти во Турција

Двојно е зголемен бројот на имоти во…