Објавено на:

Почувствуван земјотрес во Охрид

t

Земјотрес во јужниот дел на Охридското езеро со епицентар 150 километри јужно од Скопје, во Република Албанија, регистрираше денеска Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија.

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот е почувствуван од населението во Охрид и околината, а се случил во 02 часот и 41 минути, со локална Рихтерова магнитуда 3,6 и интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Серија земјотреси во Албанија: Ноќта ќе се…

Серија земјотреси вечерва се регистрирани во соседна…

Забелешките на УНЕСКО за старото градско јадро…

Соларните панели, сончевите колектори, клима уредите, па…

Земјотрес ја стресе Србија попладнево

Оолу 20.30 часот се стресе тлото кај…

Силен земјотрес во Ниш, се почувствува во…

Силен земјотрес со првична магнитуда од 4,6…

Земјотрес го стресе Скопје вечерва

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според…