Објавено на:

По апелот да се донираат плати за Украина, Петков денеска во посета на Киев – Ќе се сретне со Зеленски

t

Бугарскиот премиер Кирил Петков пристигна во посета на Киев, јави дописникот на МИА од Софија.

Петков беше пречекан од вицепремиерката на Украина, Олга Стефанишина.


Пред да разговараат со претседателот Володимир Зеленски, премиерот и членовите на бугарската владејачка коалиција, кои се дел од делегацијата, започнаа обиколка на украинските градови погодени од руската воена инвазија – Бородјанка, Буча и Ирпин.

Заедно со нив е и министерот за одбрана на Бугарија, Драгомир Заков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Надежта последна умира: Џонсон верува дека Украина…

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на…

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

Трас денеска ќе го објави планот за…

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас…

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…