Објавено на:

По апелот да се донираат плати за Украина, Петков денеска во посета на Киев – Ќе се сретне со Зеленски

t

Бугарскиот премиер Кирил Петков пристигна во посета на Киев, јави дописникот на МИА од Софија.

Петков беше пречекан од вицепремиерката на Украина, Олга Стефанишина.

Пред да разговараат со претседателот Володимир Зеленски, премиерот и членовите на бугарската владејачка коалиција, кои се дел од делегацијата, започнаа обиколка на украинските градови погодени од руската воена инвазија – Бородјанка, Буча и Ирпин.

Заедно со нив е и министерот за одбрана на Бугарија, Драгомир Заков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

САД праќаат нова тура воена помош во…

САД се подготвени да и дадат на…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…