Објавено на:

По Германија уште четири други земји ѝ објавија војна на руската телевизија РТ

t

Новинарите на дописникот на Москва на германски Дојче веле се обврзани да ги предадат своите акредитации во текот на денот, но тоа не значи дека мора да ја напуштат Русија, објасни портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова на брифингот со новинарите.

Да потсетиме, Русија ден претходно донесе одлука да ја затвори кореспонденцијата како одговор на одлуката на германскиот регулатор да го спречи емитувањето на програмата на каналот РТ.

Захарова изјави дека во кореспонденцијата работат 19 новинари и дека 16 од нив се руски државјани.

Таа додаде дека доколку Берлин одлучи да ја нормализира ситуацијата околу рускиот ТВ канал, ќе се ублажи ситуацијата и во Москва.

„Ако Германија одлучи да ескалира, ќе бидеме и ние, ако одлучи да се нормализира, ние сме подготвени да го направиме тоа“, рече Захарова.

Во другите вести, еден германски медиум објави дека ја прекинал работата во Русија.
Според претходните информации, германските медиуми сè уште ја емитуваат програмата пред пладне, и по истекот на рокот за прекин на емитувањето. Програмата можеше да се гледа во некои хотели во Москва и преку Интернет.

Давателите објаснија дека немаат право да ја исклучат програмата пред да добијат писмо од Роскомнадзор, кое се уште не го добиле во тоа време.

Вашингтон, Лондон, Берлин и Париз и објавија војна на РТ.

Според портпаролката на руското Министерство, САД, Германија, Франција и Велика Британија и објавиле војна на РТ.

Како што рече, нападите на француската редакција на телевизијата не можат да се одвојат од она што се случува со каналот во Германија, недвосмислените изјави на Форин Офисот и наводните извештаи објавени пред една недела на веб-страницата на Стејт департментот.

„Четири земји – САД, Германија, Франција и Британија се приклучуваат во последните неколку дена, објавија вистинска војна на рускиот ТВ канал РТ“, рече таа, оценувајќи дека тоа е планирана акција, а не случајност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин задоволен: Невработеноста во Русија е на…

Невработеноста во Русија е на рекордно ниско…

Мулти-култи: Германија ќе дозволи бракови на малолетници…

Сојузниот уставен суд на Германија денеска пресуди…

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…

Да се биде или не: Ако падне…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Чарлс Трети утре ќе ја посети Германија

Со највисоки почести и силни безбедносни мерки…