Објавено на:

По заканата со војна Тајван ретерира: Никогаш не ја затворивме вратата за Кина

t

Тајван не сака да ја затвори вратата за Кина и е подготвен да се вклучи во духот на добра волја, но на еднаква основа и без политички предуслови, изјави во неделата премиерот Су Ценг-чанг.

Односите меѓу Тајпеј и Пекинг, кој тврди дека демократски владее со Тајван како своја територија, се на најниско ниво во последните децении, при што Кина го зголемува политичкиот и воениот притисок да го натера островот да го прифати својот суверенитет.

Претходно на безбедносниот форум во Сингапур, кинескиот министер за одбрана рече дека кинеската влада бара „мирно обединување“ со Тајван, но резервира „други опции“.

Зборувајќи со новинарите откако Кина го забрани увозот на групер риба од Тајван поради безбедносни причини, потег што Тајпеј го нарече политички мотивиран, Су рече дека Тајван отсекогаш имал добра волја кон Кина.

„Сè додека постои еднаквост, реципроцитет и нема политички предуслови, ние сме подготвени да се вклучиме во добра волја со Кина“, рече тој, повторувајќи го ставот што претседателот Цаи Инг-вен постојано го кажа во јавноста.

„Што се однесува до малтретирањето на Тајван од страна на Кина со воени авиони, воени бродови, неразумно задушување и политички акции, најнеразумната е Кина“, додаде тој.

„Тајван не сака да ја затвори вратата за Кина. Кина е таа која употреби различни средства за да го угнетува и неразумно да се однесува со Тајван“.

Кина одби да разговара со Цаи откако за прв пат беше избрана во 2016 година, гледајќи ја како сепаратист кој одби да прифати дека Кина и Тајван се дел од „една Кина“.

Цаи вели дека само народот на Тајван може да одлучи за својата иднина, и додека тие сакаат мир со Кина, ќе се бранат ако бидат нападнати.

Народот на Тајван, кој живее во една од најслободните и најлибералните демократии во Азија, не покажа интерес да биде управуван од автократска Кина.

Кина никогаш не се откажа од употребата на сила за да го стави Тајван под своја контрола.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…

Портпаролот на кинеското МНР ги обвини САД…

Кинеското МНР објави фотографија од седумте „подвизи“…

Тајван се жали: Кина пратила 51 авион…

Тајванските оружени сили денеска забележале како кон…

Кинескиот амбасадор во Лондон: Независност на Тајван…

Амбасадорот на Кина во Обединетото Кралство предупреди…

Денеска започнува воената вежба на Кина во…

Кина денеска почнува воени вежби во некои…