Објавено на:

По повеќе од една деценија падна снег во Јужна Африка

t

Во Јужна Африка падна снег првпат од 2012 година, а метеоролозите предупредуваат дека ќе продолжи екстремно студеното време.

Снег од вчера паѓа во провинциите Гаутенг, Мпумаланга, Истерн Кејп и Фри Стејт.

Во Јоханесбург денеска е забележана температура од еден степен Целзиусов.

Овие екстремно студени временски услови ќе ги имаме до крајот на неделата, изјави метеорологот Пуселецо Мофокенг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Африка повторно врие: Сиера Леоне воведе полициски…

Сиера Леоне воведе полициски час низ целата…

Поради снегот Бугарија прогласи вонредна состојба во…

Две лица загинаа во Бугарија, а едно…

Најстудено е во Берово и Крушево, а…

На Попова Шапка попладнево е најстудено, минус…

Снег и нови минусни температури од утре!

УХМР соопшти дека утре времето ќе биде…

ЕВН: Од синоќа санираме дефекти кои ги…

Екипите на ЕВН од цела Македонија синоќа…