По речиси два месеци од тpaгедијата: Утре ќе биде поништeна лиценцата за туристичка дејност на „Беса транс“

t

Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција информираше дека утре ќе биде поништена лиценцата за туристичка дејност на туристичката агенција „Беса транс“, со чиј автобус се случи сообраќајната несреќа во која животот го загубија 46 лица.

Бектеши соопшти дека денеска во Министерството за економија пристигнал извештајот од Инспекторатот за труд што се однесува на лиценцата за туристичка дејност на туристичката агенција „Беса транс“, според кој има разлика во сите информации за лиценцата кои што ги има таа агенција за транспорт.

Министерот додаде дека на барање на Министерството за економија, Пазарниот инспекторат ќе направи дополнителна контрола на условите и начинот на функционирање на „Беса транс“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трагедија во Бугарија: Девојче почина за време…

Ученичка од англиската гимназија во Бургас починала…

Си легнаа на брашното: Беса ќе оди…

Мелинда Рашиди од движењето Беса во емисијата…

Трагедија го потресе светиниколско: Овчар настрада од…

Трагичен случај во светиниколското село Стањевци –…

За влакно избегната нова трагедија во Велес:…

Малата Магдалена која загина во саботата на…

Детали за трагедијата во Велес: Девојчето било…

Денеска, околу 18:00 часот во СВР Велес,…