Објавено на:

По 11. пат кошаркарите на Реал Мадрид се европски шампиони

t

Кошаркарите на Реал Мадрид вечерва во Каунас го победија Олимпијакос со 79:78 и по 11-ти пат се искачи на европскиот трон.

Финалето на Евролигата беше неизвесно до самиот крај. Реал во последната минута со серија од 5:0 од негатива од четири поени дојде до триумф. Во завршницата Серхио Родригез постигна тројка, а потоа на 3,2 секунди пред крајот Серхио Љуљ ги постигна своите први поени кои се покажаа решавачки. Грчкиот тим преку Костас Слукас не го реализира последниот напад.

Саша Везенков со 29 поени беше најефикасен во поразениот тим, воедно и на натпреварот. Родригез кај Реал се истакна со 15 поени и девет асистенции.

Претходно во текот на денот во натпреварот за 3. место, Монако ја победи Барселона со 78:66. Најефикасен играч на натпреварот беше Никола Миротиќ од Барселона со 15 поени. Кошаркарот на Монако, Метју Стразел постигна 14 поени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кукоч: Јокиќ се уште не е подобар…

Легендарниот кошаркар Тони Кукоч смета дека Никола…

Манила како Белград: Србите ја обоија секоја…

Кошаркарската репрезентација на Србија од 14 часот…

Парови се разведуваат но продолжуваат да живеат…

Становите во Мадрид се се поскапи и…

(Видео) 200.000 демонстранти маршираа во Мадрид!

Најмалку 200.000 луѓе денеска маршираа во центарот…

Психопати насекаде: Жена претепала седуммесечно бебе во…

Седуммесечно девојче се бори за живот откако…