Објавено на:

По 12 дена војна Зеленски изгубил интерес за НАТО и е спремен за дијалог за судбината на КРИМ, ДНР и ЛНР

t

Украинскиот претседател Владимир Зеленски, зборувајќи за можноста за признавање на Крим и независноста на републиките во Донбас, рече дека постои можност да се најде компромис за понатамошната судбина на тие територии.

Мислам дека можеме да зборуваме за прашања кои се однесуваат на привремено окупираните територии и непризнаените републики, кои никој не ги призна освен Русија, тие се псевдорепублики. „Можеме да најдеме компромис за понатамошната судбина на овие територии“, изјави украинскиот лидер во интервју за американската телевизија „Еј-би-си ворлд њуз“.


Можеме да разговараме за тоа и да најдеме компромис во тој поглед, она што ми е важно е да разберам како луѓето ќе живеат на тие територии, кој сака да биде дел од Украина и кој сака да ги прифати во Украина, одговори Зеленски на прашањето на домаќинот за можноста за признавање на Крим, Доњецк и Луганска народна република.

„Прашањето е покомплицирано од нивното признавање. Ова е уште еден ултиматум, а ние не сме подготвени за ултиматуми“, истакна Зеленски.

Како што вели, она што мора да се направи е рускиот претседател Владимир Путин да почне да зборува, да влезе во дијалог, наместо „да живее во информативен балон без кислород, бидејќи таму е тој“.

-Што се однесува на НАТО, изгубивме интерес откако сфативме дека не се подготвени да не примат во Алијансата. Алијансата се плаши од конфронтација со Руската Федерација, додава тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иванов: Кога државата зема кредити да даде…

Кога државата зема кредити за да ги…

Инфомакс е, и ќе биде редакција на…

Во вечерашното издание на "Teшки муабети" се…

Се спрема нов напад? Русија ги засилува…

Руските граничари на границата со Украина се…

(Фото) Ова се сите осомничени за случајот…

Управата за финансиска полиција денеска поднесе седум…

Не можете да кажете дека сте биле…

Не можете да кажете дека сте биле…