По 15 месеци од несреќата започна отстранувањето на остатоците од модуларната болница во Тетово

t

Петнаесет месеци по трагичниот случај во модуларната ковид-болница во Тетово, денес започна отстранувањето на опожарениот објект и неговиот отпад.

Неуспехот да се отстрани монтажната болница толку долго, од страна на раководителите на болниците, беше оправдана со истрагата на обвинителството, 

Дозвола за Клиничката болница Тетово беше дадена пред  еден месец, каде беше наведено дека објектот веќе не е дел од материјалните докази за истрагата.

Расчистувањето на остатоците се очекува да трае два дена, извести директорот на Клиничката болница Тетово. 

На истото место се очекува да се направи мал парк, каде ќе биде инсталирана комеморативната плоча за 14-те жртви кои ги загубија животите лани ноќта на осми септември.

Од тогаш имаше три неуспешни обиди за старт на судењето, откако Обвинителкството покрена предмет. Следната сесија е закажана за четири дена

Обвинети се двајцата поранешни директори на Клиничката болница, Флорин Бесими и Артан Етеми, како и одговорниот лекар Бобан Вучевски. Тука е и клиничката болница Тетово како правно лице. 

Извор: Фактор

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

19-годишник силувал малолетно девојче од тетовско

Деветнаесетгодишно момче од селото Крушопек, Скопско е…

Не било главен град, центар било: Касами…

Тетовскиот градоначалник Билал Касами се огласи во…

Од СДСМ велат Касами е изгубен во…

Од владејачката партија СДСМ, денеска реагираа на…

Кој сака нека честита: За Касами Тетово…

Градоначалникот на Тетово и претседател на БЕСА, Билал…