Објавено на:

По 17 години Лукашенко повторно во посета на Иран

t

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко пристигна во Иран.

Лукашенко за време на посетата ќе се сретне со иранскиот претседател Ебрахим Раиси. Тема на средбата ќе биде развојот на трговско-економската соработка, како и реализација на повеќе проекти во областа на индустријата, сообраќајот, земјоделство.

Ова е трета посета на белорускиот лидер. Последен пат тој го посети Иран пред 17 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу во…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска…

САД со најнова рунда санкции кон Иран

Повеќе од 20 лица и институции од…

Путин и Лукашенко зборувале за сојуз со…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска се сретна…

Израел го обвини Иран и Хезболах за…

Израел го обвини Иран и Хезболах за…