Објавено на:

“Празнична атмосфера”: Во Киев нема ни вода ни струја…

t

Клучната инфраструктура е оштетена во Киев по петдневни ноќни напади со руски беспилотни летала, кои предизвикаа прекини во снабдувањето со електрична енергија и греење, изјави денеска градоначалникот Виталиј Кличко. Водоснабдувањето е зачувано рече Кличко.

Ноќеска повторно имаше напад со дронови на главниот украински град. Предупредувањето беше објавено во 1 часот по полноќ во понеделникот, а укинато е три часа подоцна, пренесува AFP. Руските сили напаѓаат со беспилотни летала Шахид-136 од иранско производство. Руските воени блогери објавија дека Полтава, Харков, Доњецк, Днепропетровск, Миколаев и Керсон биле цел на големата офанзива што руските сили ја започнаа во четвртокот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш повторно во Киев: Да се избегне…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска…

Ќе се ловат корумпирани функционери: Киев формираше…

По повеќемесечниот процес на воспоставување инструменти за…

Сијарто открива: Орбан подготвува посета на Киев

Унгарскиот министер за надворешни работи, Питер Сијарто,…

Говор на Бајден во Варшава: Киев стои…

Американскиот претседател Џо Бајден попладнево одржа голем…

Ова важи за Зеленски – ЕУ со…

Работата на политичарите често вклучува позирање пред…