Објавено на:

Пратениците го избраа Голоб за нов премиер на Словенија: Македонка ќе биде министерка во неговата Влада

t

Словенечките пратеници го изгласаа Роберт Голоб за мандатар на новата Влада, откако неговата партија победи на националните избори минатиот месец, отворајќи го патот за формирање нова влада, пишува агенцијата СТА.

На тајното гласање, 54 пратеници го поддржаа Голоб, поранешен извршен директор на државна енергетска компанија која започна проекти за зелена енергија. Голоб претходно оваа година стана лидер на централната еколошка партија Движење на слободата, која беше формирана минатата година. Против гласаа 30 пратеници.


„Луѓето очекуваат надеж“, рече Голоб во обраќањето пред парламентот. „Ако вложам каков било напор, ќе се трудам да им дадам надеж на луѓето за подобра иднина“, рече тој.

Тој рече дека првите приоритети на неговата влада ќе бидат создавање праведна социјална држава во која секој ќе има пристап до здравствена заштита и општество засновано на солидарност и знаење.

Голоб рече дека итен проблем се зголемувањето на цените на енергијата и храната, но дека неговата влада ќе работи заедно со производителите за да се постигне стабилност на залихите и цените до есен.

Претходно словенечките медиуми објавија дека Емилија Стојменова Дух, Македонка, доктор на науки и асистентка на Електротехничкиот факултет во Љубљана, е избрана за министерка за дигитализација во новата словенечка влада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Словенија го одржа ветувањето за Украина: Ѝ…

Словенија ѝ подари на Украина 35 оклопни…

Словенија го сака и Западен Балкан во…

Министерка за надворешни работи на Словенија, Тања…

Претседателот на Словенија бара од ЕУ да…

Претседателот на Словенија Борут Пахор денеска испрати…

Пчели нападнале двајца мажи во Словенија, едниот…

Во околината на Шкофја Лока во Словенија…