Пратениците изгласаа, Путин нека му ја мисли: Бугарија ѝ праќа воена помош на Украина

t

Народните претставници на Бугарија почнаа да ја разгледуваат нацрт-одлуката за обезбедување воена и воено-техничка помош за Украина. Пратениците уште од самиот почеток се скараа, што не беше неочекувано со оглед на различните ставови на народните избраници на оваа тема. По долгата расправа, со гласовите на 148 пратеници беше ратификувано обезбедувањето воена помош за Украина, јави репортерот на БГНЕС.

Лидерот на “Преродба” Костадин Костадинов изјави дека прашањето за обезбедување бугарско оружје за Украина е начелно прашање. „Со овие нивни постапки овде, евроатлантската толпа дополнително ќе ги зајакне антиевропските чувства на Бугарите. Не заборавајте дека еден ден ќе треба да платите за овие одлуки. Овде владее евроатлантско лицемерие кое се разоткри Баш вчера.Овој предлог кој сега се коментира овде е крајно контрадикторен на бугарските национални интереси.Ние во Вазраждане ќе направиме се што е потребно за да може Бугарија на крајот да биде во хармонија со ставовите на мнозинството бугарски граѓани и да биде во склад со бугарските национални интереси“, нагласи тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонското и бугарското МВР на заеднички состанок…

Бугарските медиуми попладнево објавија дека тамошниот технички…

Бугарија кога вака? Шолц потсети на одговорноста…

Германскиот канцелар Олаф Шолц потсети на историската…

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

Ова е веќе лудило: Бугарија со нота…

 Бугарското Министерство за надворешни работи ќе испрати…

Спремен за во Влада, Таравари на Твитер:…

 Претседателот на Алијанса за Албанците (АА), Арбен…