Пратениците од СДСМ и ДУИ избегаа за да не се гласа Декларацијата за Гоце Делчев

t

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата предложија на денешната собраниска Комисија за надворешна политика да се разгледува Декларацијата за Гоце Делчев, но пратениците од СДСМ и ДУИ ја напуштија седницата, објави пратеникот и претседател на Комисијата, Антонио Милошоски.

Како што напиша Милошоски на Фејсбук, присутните колеги од СДСМ/ДУИ побегнале, за седницата да нема кворум и да не може да се гласа.


„Ќе ги почекаме, има време до Илинден“, напиша Милошоски.

Дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска на собраниската Комисија дојдоа облечени во маици со ликот на Гоце Делчев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Ова не ви е митинг: Не…

Демонстрантите пред собранието исвиркаа говорник поради политички…

Траги-комедија, ДУИ го осуди насилството: Проруски партии…

„Демократската унија за интеграција најостро го осудува…

СДСМ: Имаше обид да се повтори 27…

Силно го осудуваме насилството и инцидентите што…

Биљали-Зендели: Ние од ДУИ по ниту една…

Ги слушаме пораките од граѓаните околу францускиот…

СДСМ продолжуваат со убедување: Пред нас е…

Предлогот на француското претседателство е јавно објавен…