Првиот медијатор во спорот за името: Бугарија да ги признае македонскиот идентитет и јазик и да ги отвори портите за Македонија во ЕУ

t

Робин О’Нил, првиот медијатор во грчко-македонскиот спор, за форумот “Гласот на народот“, нагласува дека е разочаран од бугарскиот државен врв со неговото дрско и неевропско однесување кон Македонија наметнувајќи нецивилизациски однесувања, кои се косат со европските принципи и стандарди.

На централна јужна Европа ѝ треба Македонија, да биде членка на Европската Унија, а Бугарија треба да го признае тоа. Грција даде многу лош пример во настојувањето да ги наметне сопствените тесни барања на Македонија и за жалење е што Бугарија сега го следи тој курс. Правилен курс е Бугарија да дозволи да започнат преговорите за членство на Македонија во Европската Унија, а во текот на тие преговори треба да се покренат сите прашања што се конкретно за Бугарија!
За „Републикa“ британскиот амбасадор и прв европски медијатор во грчко-македонскиот спор за името вели:


Бугарија да ги признае идентитетот, јазикот и да ги отвори портите за Македонија во ЕУ!“.
Дипломатот ја коментира политиката на бугарскиот врв предводен од претседателот Радев и премиерот Петков кон Македонија и негирањето на идентитетот, јазикот, историјата порачувајќи ѝ на официјална Софија:

Правилен курс е Бугарија да дозволи да започнат преговорите за членство на Македонија во Европската Унија, а во текот на тие преговори треба да се покренат сите прашања што се конкретно за Бугарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Чулев: Оставки на Спасовски и Османи затоа…

На вчерашниот протест Оливер Спасовски и неговите…

Алијанса за Албанците: „Пукачот“ се бранел

Алијансата за Албанците реагираше по синоќешните настани…

Притвор за 12 демонстранти, кои беа уапсени…

Во врска со извршено кривично дело „учество…

(Видео) Полицијата стои додека фрлаат со камења…

Вчера се случи голем инцидент кога демонстрантите…

Апасиев: Со Шарена дојдовте, со Црвена ќе…

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев се огласи…