Првиот медијатор во спорот за името: Бугарија да ги признае македонскиот идентитет и јазик и да ги отвори портите за Македонија во ЕУ

t

Робин О’Нил, првиот медијатор во грчко-македонскиот спор, за форумот “Гласот на народот“, нагласува дека е разочаран од бугарскиот државен врв со неговото дрско и неевропско однесување кон Македонија наметнувајќи нецивилизациски однесувања, кои се косат со европските принципи и стандарди.

На централна јужна Европа ѝ треба Македонија, да биде членка на Европската Унија, а Бугарија треба да го признае тоа. Грција даде многу лош пример во настојувањето да ги наметне сопствените тесни барања на Македонија и за жалење е што Бугарија сега го следи тој курс. Правилен курс е Бугарија да дозволи да започнат преговорите за членство на Македонија во Европската Унија, а во текот на тие преговори треба да се покренат сите прашања што се конкретно за Бугарија!
За „Републикa“ британскиот амбасадор и прв европски медијатор во грчко-македонскиот спор за името вели:

Бугарија да ги признае идентитетот, јазикот и да ги отвори портите за Македонија во ЕУ!“.
Дипломатот ја коментира политиката на бугарскиот врв предводен од претседателот Радев и премиерот Петков кон Македонија и негирањето на идентитетот, јазикот, историјата порачувајќи ѝ на официјална Софија:

Правилен курс е Бугарија да дозволи да започнат преговорите за членство на Македонија во Европската Унија, а во текот на тие преговори треба да се покренат сите прашања што се конкретно за Бугарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…