Објавено на:

Првиот советник на Зеленски: Најголемата опасност од руската армија е по Киев

t

Најголемата опасност од непријателот се смета во северозападниот дел на Киев.

Ова го изјави на брифинг советникот на шефот на кабинетот на претседателот Алексеј Арестович.
Најголемата опасност сега е од правецот на Дајмер, Иванкив. Ова е северозападно од Киев.


Тепачки има во областите Гостомел, Ворзел и Буча“, рече тој.

Руските трупи се обидуваат да напредуваат, но украинските механизирани и воздушни единици поставија цврста бариера, рече тој.

„Уништени се неколку непријателски хеликоптери и најмалку една колона воена опрема. Копачките работеа“, рече тој.

Киев се подготвува за одбрана, рече советникот на шефот на ОП и ги повика мажите да се запишат на територијална одбрана.
Во регионот Чернихив, нашите трупи ја запреа офанзивата на непријателот. Сега нема активна акција, непријателот акумулира резерви.

Во регионот Суми – исто. Непријателот се прегрупира и се подготвува за обид за офанзива. Но, тие ја чуваат одбраната таму.

Харков се држи – утрото одбија уште еден напад. Се држи целото подрачје на операцијата на Здружените сили. Сега непријателот практично не напредува таму“, рече Арестович.

На периферијата на Мелитопол има руски војници, но украинската војска не дозволува непријателот да се движи понатаму кон Мариупол, изјави советник на началникот на ОП.

„Керсон. Руските војници ќе се обидат да ја преминат реката Днепар. Тие бараат начини откако беше уништен мостот Свети Андреј. Нашите војници ја држат одбраната на десниот брег, ситуацијата е под контрола“, рече Арестович.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека влезат Финска и Шведска во…

Соединетите Американски Држави, принудувајќи ги Финска и…

Прекинати преговорите меѓу Русија и Украина

Мировните преговори меѓу Москва и Киев во…

Русија ќе ги напушти и Светската трговска…

Руското Министерство за надворешни работи му предложи…

(Видео) Не очекуваа ваков одговор: Русите пресретнаа…

Руското Министерство за одбрана објави видео на…

Врховниот суд на Русија ќе го прогласи…

Врховниот суд на Русија на 26 мај…