Објавено на:

Прв триумф на Русија: Онеспособени воздухопловните бази на Украина

t

Воената инфраструктура на воздухопловните бази на вооружените сили на Украина е оневозможена, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

„Оневозможени се средствата за противвоздушна одбрана на вооружените сили на Украина“, соопшти Министерството за одбрана на Русија.
Се нагласува дека војниците на украинската гранична служба „не пружаат никаков отпор на руските единици“


Русија ги негира наводите дека руски авион бил соборен над Украина
Министерството за одбрана на Русија ги демантираше наводите на западните медиуми дека рускиот авион наводно бил соборен на територијата на Украина.

„Информациите дека рускиот авион е соборен над украинска територија не соодветствува со реалноста“, се вели во соопштението.

Претседателот на Русија Владимир Путин синоќа во специјално обраќање до граѓаните на Русија соопшти дека донел одлука за започнување на специјална воена операција во Донбас. Шефот на државата посочи дека руските планови не вклучуваат окупација на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија го напушта Болоњскиот процес: Ќе се…

Русија го напушта Болоњскиот процес, воведува унифициран…

Шамар од Холандија за Украина: Далеку сте…

Малку е веројатно дека Украина ќе добие…

(Фото) Падна уште еден град во Доњецк:…

Руските сили ја презедоа контролата врз градот…

(Фото) Руски бродови “обвинети” за кражба на…

На Твитер се објавени сателитски снимки од…

Уапсени војниците кои го критикуваа Зеленски: Ќе…

Украинските војници од 115-та бригада, кои одбија…